Nosztalgia Speedway 1936 Az első hivatalos világbajnokság

Az első modernkori Egyéni Salakmotoros Világbajnokságot 1936 szeptember 10-én rendezték meg a Wembley Stadionban. Ekkor még a FICM égisze alatt futott ez a sorozat.

A világ legjobb 16 salakmotorosa csapott össze, de a selejtezők folyamán 63 versenyző vágott neki a világbajnoki cím reményében. A mezőny javát főleg ausztrál, brit motorosok alkották, de rajtuk kívül természetesen lehetőséget kapott Dánia, Svédország, Kanada, Franciaország, Dél-Afrika és meglepő módon Spanyolország 2-2 versenyzője is. Keleti szomszédjaink is részt szerettek volna venni ezen a rangos eseményen, de Románia képviselete nem ért oda időben a viadalra.

A Világbajnoki döntő előtt selejtező köröket rendeztek,melyből a legjobb 16 pilóta kvalifikálta magát a fináléba. Szeptember 10-én 66 ezer ember szurkolt a motorosoknak, melyet végül az ausztrál Lionel van Praag nyert meg külön-futamban Eric Langton előtt. A verseny nagy vesztese Bluey Wilkinson volt, aki fantasztikusan szerepelt a versenyen. Hatalmas terhelés volt akkoriban a versenyzőkön, mivel még ekkor a kettő perces szabály nem működött.

Wilkinson a 13. futam megnyerése után azonnal ismételni kényszerült és ekkor is nagyszerűen vette az akadályt. Kemény csatában tudta leelőzni vetélytársait Praagot és Langtont. Érdekes megfigyelni, hogy brit, ausztrál fölény uralkodott még akkoriban és rajtuk kívül más ország képviseletében az amerikai Cordy Milne mellé egyedül a dán Morian Hansen tudta beverekedni magát a legjobb tizenhatba.